Πικρό φινάλε για τον ΟΦΗ σε παιχνίδι θρίλερ στην Θεσσαλονίκη (3-2)

Ο ΟΦΗ ήθελε μόνο τη νίκη στην Πολίχνη απο τον Πήγασο, για να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της σωτηρίας, αλλά μετά απο ένα παιχνίδι-θρίλερ, ηττήθηκε με 3-1 σετ και τερμάτισε στην προτελευταία θέση υποβιβασμού, μετά απο 4 χρόνια συνεχόμενης παρουσίας στην μεγάλη κατηγορία του Ελληνικού βόλει.

Στο τέταρτο σετ, ο ΟΦΗ αυτοκτόνησε, είχε διαδοχικά σετ μπολ, αλλά δεν κατάφερε να κλείσει το σετ και να στείλει το παιχνίδι στο ται-μπρέικ και να το διεκδικήσει, απέναντι σε ένα αντίπαλο που αν και είχε εξασφαλίσει την σωτηρία του, έπαιξε με πάθος για τη νίκη.

Το έχασε με 29-27 και αυτό ήταν το τέλος.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και έχασε εύκολα τα δυο πρώτα σετ, έχοντας μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή.

Στο τρίτο σετ συνήλθε, το πήρε με 22-25, και μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, έσπασαν καρδιές με τον ΟΦΗ να έχει τρείς ευκαιρίες να πάρει το σετ, αλλά να αυτοκτονεί και ο Πήγασος να κερδίζει το σετ με 29-27 και τη νίκη.

Η σεζόν ολοκληρώνεται με πικρό τρόπο για τον ΟΦΗ.

To πρώτο σετ

Ο Πήγασος μπήκε με 4-2 στο παιχνίδι με ένα κερδισμένο πόντο με video check για λάθος του Τζιουμάκα.

Με ένα σερί 0-3, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα 4-5, μετά απο λάθος του Προύσαλη στο ερβίς του Σικούκου.

Οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν μπροστά (7-6) μετά απο λάθος του Σικούκου, ο οποίος έπεσε στο φιλέ.

Με ένα τυχερό πόντο του Μίλη (μετά απο άμυνα) ο Πήγασος πέρασε με +3 (10-7) και 13-10 με καρφί του Αρμενάκη απο το κέντρο.

Με άσο του Μίλη, ο Πήγασος πέρασε και με 14-10 (+4) με τον προπονητή του ΟΦΗ Νίκο Αντωνιάδη, να παίρνει το πρώτο τάιμ-άουτ.

Με δεύτερο σερι άσο του Μίλη, ο ΟΦΗ πέρασε και με +5 (15-10), ενώ η διαφορά πήγε και στο +7 (17-10), με τον ΟΦΗ να δείχνει τελείως αποδιοργανωμένος και τον Αντωνιάδη να παίρνει δεύτερο ταιμ-άουτ.

Με τον Μίλη στο σερβίς να έχει δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή του ΟΦΗ, ο Πήγασος πέρασε και με +8 (18-10).

Με τον Πήγασο στο 21-13, ο ΟΦΗ έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων, στο πρώτο σετ.

Ο ΟΦΗ με τον Βαιόπουλο στο σερβίς πλησίσε στο 23-18, με τον προπονητή του Πήγασου Γιάννη Ορφανό να παίρνει ταιμ-άουτ.

Ο Τούρκος Μιτ, έκανε το 24-18 για τον Πήγασο, στο πρώτο σετ μπολ και το σετ τελείωσε με 25-19, με νέο πόντο του Τούρκου ακραίου.

To δεύτερο σετ

Με τις δυο ομάδες να μπαίνουν χέρι-χέρι (2-2) ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Ο Πήγασος ξέφυγε με 4-2 με τον Μίλη στο σερβίς, που έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στον ΟΦΗ, στο πρώτο σετ.

Ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 4-4 με τον Αρμενάκη να καρφώνει άουτ.

Ο Πήγασος πέρασε με 8-6 με το πλασέ του Μαυροβουνιώτη.

Με καρφί του Τζιουμάκα, ο ΟΦΗ ισοφάρισε (9-9) και με καρφί του Βαιόπουλου απο το κέντρο σε 10-10.

Ο Πήγασος πέρασε με 12-10 με τον Σικούκου να ζητάει μπλοκ-άουτ, αλλά τους διαιτητές να έχουν άλλη άποψη και τον Νίκο Αντωνιάδη να παίρνει τάιμ-άουτ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με  13-10 με τον Αρμενάκη να σταματάει τον Σικούκου.

Και με 15-12 με άσο του Μίτ.

Ο Μαυροβουνιώτης με καρφί στη μικρή διαγώνιο, ανέβασε τη διαφορά στο +4 (17-13).

Με δυο συνεχόμενους άσους του Προύσαλη, στην ανύπαρκτη υποδοχή του ΟΦΗ, ο Πήγασος πέρασε με +5 (20-15) και +6 με το πλασέ του Μαυροβουνιώτη (21-15).

Ο Μίλης έφερε τον Πήγασο στο +7 (22-15) και πολύ κοντά στο δεύτερο σετ.

Τα πολλά χαμένα σερβίς του ΟΦΗ, τον κράτησαν πολύ πίσω (23-16).

Ο Μίλης με καρφί έκανε το 24-17 και με το χαμένο σερβίς του Βαϊόπουλου έγινε το 25-18, με τον Πήγασο να κάνει το 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ

Ο Τούρκος ακραίος Μιτ έκανε το 3-1 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Αμπράο με μπλοκ-άουτ ισοφάρισε σε 3-3, μετά απο μια πολύ δύσκολη υποδοχή του Τσαδήμα.

Ο Τζιουμάκας έκανε το 3-4 για τον ΟΦΗ. Ενώ με δικό του μπλόκ στον Μίτ, έκανε το 3-5.

Με τον Τζιουμάκα να πυροβολεί ο ΟΦΗ πέρασε με 3-6 (στο σρβίς ο Αντάμι) και να κάνει ένα σερί 5-0 (απο 3-1, σε 3-6).

Ο προπονητής του Πήγασου (Ορφανός) πήρε το πρώτο τάιμ-άουτ.

Ο Σικούκου κράτησε όρθιο τον ΟΦΗ, στην πίεση του Πήγασου (7-9), ενώ το μπλοκ του Αντάμι, στον Μαυροβουνιώτη έφερε τον ΟΦΗ στο 8-11 (+3) και ο Ορφανός πήρε τάιμ-άουτ.

Με μπλόκ του Αντάμι στον Μίλη ο ΟΦΗ έμεινε μπρστά (9-12).

Με άσο του Μπλούμπερκς ο ΟΦΗ έκανε το 9-13 (+4).

Ο Αντάμι έκανε το 12-15 για τον ΟΦΗ.

Ο Πήγασος πλησίασε στο 14-15 και ο κόουτς Αντωνιάδης του ΟΦΗ, πήρε τάιμ-άουτ.

Με άσο του Τζιουμάκα, ο ΟΦΗ έκανε το 15-18.

Και ο Σικούκου το 16-19.

Ο Τζιουμάκας με μπλοκ-άουτ πήγε τον ΟΦΗ στο +4 (16-20).

Με άσο του Μπλούμπερκς ο ΟΦΗ πήγε στο 18-22.

Ο Αμπράο με κερδισμένο μπλοκ-άουτ έφερε τον ΟΦΗ στο 19-23.

Με μπλοκ του Βαιόπουλου στον Μιτ, ο ΟΦΗ έκανε το 19-24 και πήγε στο πρώτο σετ μπολ.

Ο Πήγασος με ένα πόντο του Μίτ και ένα άσο του Μίλη, μείωσε σε 22-24 και ο Αντωνιάδης πήρε τάιμ άουτ.

Απο λάθος του Μίλη, έγινε το 22-25 και ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 τα σετ.

Το τέταρτο σετ

Με καρφί άουτ απο τον Αντάμι, ο Πήγασος προηγήθηκε με 3-1 στο τέταρτο σετ και 4-1 με καρφί άουτ του Βαιόπουλου.

Ο Πήγασος πέρασε με 5-1 και ο Αντωνιάδης πήρε νωρίς το τάιμ-άουτ.

Με δυο πόντους του Τζιουμάκα και ένα σερί 0-3 (σερβίς Αμπράο) ο ΟΦΗ μείωσε σε 6-5 και με μπλόκ του Βαιόπουλου στον Αρμενάκη, ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 6-6.

Ο ΟΦΗ πέρασε και 6-7 (σερί 0-5) με τον Τζκιουμάκα να κερδίζει το μπλοκ άουτ.

Ο τεχνικός του Πήγασου Γιάννης Ορφανός, πήρε τάιμ-άουτ.

Απο λάθος του Χηρα, ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά (9-11).

Με μπλοκ του Μπλούμπεργκς στον Μίλη, ο ΟΦΗ πέρασε με +3 (9-12) και ο Ορφανός (Πήγασος) κάλεσε τάιμ-άουτ.

Με καρφί του Τζιουμάκα, ο ΟΦΗ κρατήθηκε όρθιος στην πίεση του αντιπάλου (11-13).

Με τον Τούρκο Μιτ, ο Πήγασος ισοφάρισε σε 13-13.

Στον καλύτερο πόντο του ματς, μετά απο ένα ράλι διαρκείας ο Πήγασος πήρε πόντο ψυχολογίας στο μπλοκ του Αρμενάκη στον Τζιουμάκα και έκανε το 15-14 (ταιμ άουτ Αντωνιάδης). Πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ μετά το 6-2 στο ξεκίνημα.

Ο Μίλης με μπλοκ-άουτ κράτησε τον Πήγασο μπροστά για το 17-16. Ο ίδιος παίκτης με διαγώνιο καρφί έκανε το 18-16.

Ο Σικούκου ισοφάρισε για τον ΟΦΗ για το 18-18 και τάιμ άουτ απο τον Πήγασο (Ορφανός).

Με μπλόκ του Σικούκου στον Μίλη, ο ΟΦΗ έκανε το 18-19 και με πόντο του Τζιουμάκα, ο ΟΦΗ έκανε το 18-20 (0-4 σερί ο ΟΦΗ).

Με καρφί του Μαυροβουνιώτη ο Πήγασος ισοφάρισε (20-20) και απο λάθος του Σικούκου, ο Πήγασος μπροστά (21-20).

Ο Σικούκου ισοφάρισε για τον ΟΦΗ 21-21 σε ένα σετ για γερά νεύρα.

Με άσο ο Σικούκου έκανε το 21-22 για τον ΟΦΗ.

Ο Μπλούμπεργκε έχασε τη ευκαιρία στο φιλέ να τελειώσει τη φάση για το 21-23 και ο Μαυρονουνιώτης έκανε το 22-22.

Ο Αντάμι καρφώνει  έξω για το 23-22.

Ο Μπλούμπεργκς με μπλοκ σταματάει τον Μίλη για το 23-23.

Με άσο ο Μπλούμπερκς κάνει το 23-24 και ο ΟΦΗ στο πρώτο σετ μπολ.

Αστοχεί στο σερβίς ο Μπλούμπερκς (24-24).

Ο Μιτ καρφώνει άουτ και ο ΟΦΗ στο δεύτερο σετ μπολ (24-25).

Χάνει το σερβίς ο Αντάμι (25-25). Τάσεις αυτοκτονίας απο τον ΟΦΗ.

Αουτ το σερβίς του Μίλη για το 25-26. Τρίτο σετ μπολ ο ΟΦΗ.

Νέα χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Πήγασος ισοφαρίζει 27-27.

Λάθος υποδοχή ο Σικούκου και μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Τζιουμάκα και το παιχνίδι τελειώνει 29-27.

Αυτοκτονία του ΟΦΗ, που είχε στα χέρια του το τέταρτο σετ, αλλά δεν κατάφερε να το τελειώσει και μοιραία ηττήθηκε με 3-1.

Με την ήττα αυτή, ο ΟΦΗ αγωνιστικά χάνει την κατηγορία. Η τελευταία αγωνιστική των πλέι-άουτ δεν θα διαξαχθεί, καθώς η διαφορά του ΟΦΗ, με τον Αθλο Ορεστιάδας, είναι στους 5 βαθμούς.

Πήγασος Πολίχνης -ΟΦΗ 3-1.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 22-25, 29-27.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης Στ., Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.