Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥ ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ μπήκε ως αουτσάιντερ στο ειδικό τουρνουά ανόδου στην Α2 των 5 πρωταθλητών (Ενωση Ιλίου, Φοιβος Μελισσίων, Ιρις Αργους και ΟΦΗ) που έγινε στο "σπίτι" του, στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου και κατάφερε να γράψει ιστορία.

Τα τρομερά κορίτσια του ΟΦΗ, με το χαμηλότερο μέσο όρο ηλικίας, απο όλες τις ομάδες (οι περισσότερες αθλήτριες κορασίδες και νεάνιδες, σε κατηγορία γυναικών), έκαναν το...θαύμα τους και έγραψαν μια χρυσή ιστορία για τον ΟΦΗ και το κρητικό βόλεϊ, με την άνοδο στην Α2.

Τα κορίτσια του ΟΦΗ, κέρδισαν τα φαβορί για τη δεύτερη θέση (Φοίβος Μελισσίων και Ιρις Αργους),αλλά και το Νηρέα Χίου (ήταν η πιο αδύναμη ομάδα του τουρνουά) και με τρείς νίκες, πήραν το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου, εντυπωσιάζοντας με το ταλέντο τους και την ψυχή που έβγαλαν σε όλους τους αγώνες.

Ο ΟΦΗ έχασε μόνο, απο την αήττητη όλη τη σεζόν ομάδα της Ένωσης Ιλίου, η οποία πήρε εύκολα το πρώτο εισιτήριο με 4Χ4 χωρίς να χάσει ούτε σετ, στο Ηράκλειο, έχοντας παίκτες με εμπειρίες απο την Α1 και την Εθνική ομάδα!

Ετσι, ΟΦΗ και Ενωση Ιλίου πήραν την άνοδο για την Α2.

Στο τελευταίο παιχνίδι με τον Φοίβο Μελισσίων, ο ΟΦΗ χρειαζόταν δυο σετ (ένα πόντο) γι< να εξασφαλίσει το στόχο, απέναντι σε ένα αντίπαλο, που είχε χάσει οριστικά το τρένο της ανόδου.

Και όχι μόνο πήρε τα δυο σετ, αλλά και τη νίκη, ολοκληρώνοντας θριαμβευτικά την παρουσία του, στους αγώνες.

Στο τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών, στο κλειστό του ΟΦΗ, τα πανηγύρια ήταν έξαλλα, για την ιστορική επιτυχια των κοριτσιών του ΟΦΗ.

Στο πρώτο σετ, με αιχμή του δόρατος την φανταστική 15χρονη Πρινιωτάκη, τη Φανιουδάκη να μαζεύει και άμυνες και λίρα εκατό την Πιτσούλη, η οποία πήρε φανέλα βασικού, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 17-20 και στο τρίτο σετ μπολ με καρφί της Πιτσούλη απο το κέντρο καθάρισε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΟΦΗ με το σερβίς της Πρινιωτάκη προηγήθηκε με 1-7, αλλά ο Φοίβος με την Μέγγου και το καλό σερβίς της Κωτσιάκη, το έφερε στα ίσια (12-12).

Με σημαντικές βοήθειες απο την Παπουλίδου και την Κοζωνάκη, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 15-20, αλλά ο Φοίβος με ενα μεγαλο come back και ένα σερί 5-0 ισοφάρισε (20-20) και έτσι το φινάλε έγινε θρίλερ.

Τελικά ο Φοίβος το πήρε 26-24, με την Δημητρακάκου, να έχει την τελευταία λέξη.

Ο ΟΦΗ μετά το 1-1 έψαχνε ένα ακόμη σετ για τη άνοδο και το βρήκε στο τρίτο, όπου έκανε συγκλονιστική εμφάνιση.

Με την Φανιουδακη και την Παπουλίδου "ζεστές" ο ΟΦΗ ξεκίνησε με 6-11 και προηγήθηκε 9-17 με καρφί της ασταμάτητης 15χρονης Πρινιωτάκη και 9-18, με άσο της 17χρονης πασαδόρου Καλουτσάκη (εξαιρετική εμφάνιση).

Ο Φοίβος με την Καραγκούνη επέστρεψε στο σετ (16-19), αλλά εκεί μίλησαν Φανιουδακη, Παπουλίδου, Πρινιωτάκη για τον ΟΦΗ και με καρφί της τελευταίας, ο ΟΦΗ κλείδωσε το σετ 19-25 και την άνοδο στην Α2, μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Το τέταρτο σετ ήταν σχεδόν διαδικαστικό για τον ΟΦΗ, με το Νίκο Προύφα να βάζει όλες τις παίκτριες του και με ωραίες προσπάθειες της Βυνιχάκη και της Μπελενιώτη, ο ΟΦΗ με 15-25, έκανε το 3-1, μέσα σε πανηγυρισμούς απο τα κορίτσια, τους προπονητές, αλλά και τους γονείς, που μπήκαν στο γήπεδο, για να πανηγυρίσουν.

Διαιτητές: Παναγιώτα Ράντζιου (Σύνδεσμος Αθήνας και Ανατολικής Αττικής), Νίκος Αγγελίδης (Σύνδεσμος Κρήτης).

Τα σετ: 21-25,26-24,19-25,15-25.

Το ρόστερ του ΟΦΗ (Προύφας): Κοζωνάκη, Καλουτσάκη, Δόσπρα (λ), Παπουλίδου, Γκιζιώτη, Φανιουδάκη Ε., Πρινιωτάκη, Πετροπούλου, Μπελενιώτη, Βινιχάκη, Φανιουδάκη Ν. Χρυσιλίου, Βουρεξάκη, Πιτσούλη, Κουρνιδάκη, Γεωργοπούλου, Ζλατιλίδου, Κανδυλάκη, Ματαλλιωτάκη (λ), Φραγκιαδού, Λούπη.

To ρόστερ του Φοίβου Μελισσίων (Στέλιος Ατσιδαύτης): Μέγγου, Κομίνη, Καραγκούνη, Μολδοβανίδη (λ), Χατζοπούλου, Γεωργακοπούλου, Γερογιάννη, Ζαχαροπούλου, Κωτσιάκη, Θάνου, Γιαννακάκη, Τατούλη, Χατζή, Δημητρακάκου, Χαβιάρα (λ).