Σε δύσκολη θέση ο ΟΦΗ-Ηττήθηκε και στην Ορεστιάδα με 3-1 σετ

Ο ΟΦΗ πάλεψε μόνο ένα σετ, στην Ορεστιάδα και γνώρισε την ήττα, απο τον Αθλο,  με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα, εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, για την σημασία του αγώνα και πήρε αυτό που άξιζε απο το παιχνίδι, με βάση την εμφάνιση της.

Στο μοναδικό σετ, που ο ΟΦΗ έδειξε σφυγμό, ήταν στο τρίτο, το οποιο πήρε με 26-28, για να μειώσει σε 2-1, αλλά δεν είχε συνέχεια.

Ο Αθλος  με όπλο το σερβίς, στο οποιο δεν βρήκε ποτέ λύση στην υποδοχή του ο ΟΦΗ, κατάφερε να πάρει δίκαια, τη νίκη.

Ο ΟΦΗ δυσκόλεψε την θέση του, καθώς βασικοί του αντίπαλοι στην μάχη της σωτηρίας, ξεφεύγουν στην βαθμολογία.

Το πρωτάθλημα έχει ακόμη πολύ δρόμο, ωστόσο, ο ΟΦΗ θα πρέπει να συνέλθει και να βρεί αποτελέσματα, για να εξασφαλίσει για 4η συνεχόμενη χρονιά, την παραμονή του, στην μεγάλη κατηγορία, του Ελληνικού βόλει.

Το πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ, ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά και με δυο μπλοκ του Τζαρβις, προηγήθηκε με 6-8 και 8-10 με άσο του Σικούκου.

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά και ο Αθλος με όπλο το σερβίς, αλλά και τη χαλαρότητα των παικτών του ΟΦΗ, πέρασε με +4 17-13 με άσο του Ριζόπουλου, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή του ΟΦΗ, Κώστα Δεληκώστα να πάρει και το δεύτερο ταιμ-άουτ.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν και με +5 (20-15), με τον Σικούκου να δέχεται στοπ απο το μπλοκ του Αθλου.

Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-18, καθώς ο ΟΦΗ δεν έβγαλε αντίδραση.

Το δεύτερο σετ

Το δεύτερο σετ, ήταν στο ίδιο μοτίβο. Ο ΟΦΗ μπήκε καλά, προηγήθηκε με 2-6, αλλά ποτέ δεν κατάφερε να βρεί λύσεις στο σερβίς του Αθλου, ο οποίος ροκάνισε τη διαφορά.

Το σετ παρέμεινε ανταγωνιστικό, μέχρι το 15-14. Εκεί ο ΟΦΗ έπαθε μπλακ άουτ και ο Αθλος, με ένα σερί 10-3, έκανε το 2-0 απέναντι σε ένα ΟΦΗ, που δεν κατάφερε να δικαιολογήσει την παρουσία του, στο παρκέ.

Σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, οι παίκτες του ΟΦΗ, δεν έβγαλαν στο γήπεδο, τα στοιχεία που έπρεπε, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι δίκαια έφτασαν στο 2-0.

Το τρίτο σετ

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ άσχημα 8-4, αλλά με πόντους του Αμπράο, έμεινε στο παιχνίδι (13-13) και πέρασε και μπροστά (14-15) με μπλοκ του Σικούκου.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του σετ (18-18, 22-22). Ο ΟΦΗ είχε σετ μπολ στο 23-24, αλλά ο Χήρας έκανε φιλέ.

Ο Αθλος είχε επίσης σετ μπολ στο 25-24, αλλά ο Αμπράο ήταν και πάλι εκεί. Με πόντους του έμπειρου Βραζιλιάνου ακραίου, ο ΟΦΗ πήρε το σετ-θρίλερ με 26-28 και μείωσε σε 2-1.

Το τέταρτο σετ

Στο τέταρτο σετ, ο ΟΦΗ δεν μπήκε καθόλου στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 7-3 και στο σερβίς του Κασαμπαλή έχτισαν μια διαφορά, με την οποία πήραν πολύ εύκολα το σετ, εκμεταλευόμενοι την πολύ κακή υποδοχή του ΟΦΗ, με 25-17 και πανηγύρισαν το τρίποντο.

Τα σετ: 25-18, 25-17, 26-28, 25-17.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Μέκιος, Γραμματεία: Σαρδάνη.