Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στην έδρα του Μίλωνα (3-1)

Ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρια, να πάρει κάτι απο τον Μίλωνα.

Έφτασε στη βρύση, αλλά δεν ήπιε νερό. Ηττήθηκε με 3-1 σετ, ενώ είχε την ευκαιρία να πάρει τουλάχιστον τον πόντο ή να διεκδικήσει το παιχνίδι, απέναντι σε μια πολύ φορμαρισμένη ομάδα, όπως είναι ο Μίλων, ο οποίος φέτος χτυπάει την 4αδα.

Ο ΟΦΗ, πάλεψε σκληρά τα τρία πρώτα σετ, πήρε το τρίτο με μεγάλη ανατροπή απο 23-19, αλλά «αυτοκτόνησε» στο δεύτερο, στο οποίο είχε σετ-μπολ στο 23-24 και τελικά το έχασε με 27-25!

Ο ΟΦΗ «είχε» και το πρώτο σετ, στο οποίο ήταν μπροστά 21-22, αλλά το σετ έκλεισε τελικά υπέρ του Μίλωνα, με ένα...κρύο πόντο, που αρχικά είχε δοθεί υπερ του ΟΦΗ για το 24-24, αλλά απο το βίντεο τσεκ το καρφί του Τζάρβις δόθηκε άουτ και όχι μπλοκ άουτ, όπως είχε δοθεί αρχικά.

Ο αριστερόχειρας και πολύπειρος Γιορντάνοφ (30π) εκτέλεσε τον ΟΦΗ.

Σικούκου (16) και Αμπράο (14) πήγαν καλά απο την κρητική ομάδα, η οποία αν περιορίσει τα λάθη της στα κρίσιμα σημεία, θα πάρει αυτό που αξίζει.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο σετ, ο ΟΦΗ, προηγήθηκε με 21-22 με τον Αμπράο που έκανε τρομερό σετ (7π), αλλά ένα λάθος του Αντάμι και ένα χαμένο σερβίς του Αμπράο στο κρίσιμο σημείο, έφεραν τον Μιλωνα μπροστά με 24-23. Στην τελευταία φάση δόθηκε πόντος στον ΟΦΗ για το 24-24 σε καρφί του Τζάρβις, αλλά το βίντεο τσεκ, έδωσε τον πόντο στο Μίλωνα και έτσι με αυτόν τον ...κρύο τρόπο ο ΟΦΗ, έχασε μέσα απο τα χέρια του, ένα σετ (25-23), το οποίο πάλεψε πολύ απέναντι στον Μίλωνα που είχε κορυφαίο τον πολύπειρο Γιορντάνοφ (9π).

Κρίμα για τον ΟΦΗ, που είχε καλή υποδοχή, έπαιξε πρώτο χρόνο και είχε όλα τα στοιχεία να κάνει τη ζημιά στο πρώτο σετ, αλλά άφησε την ευκαιρία να φύγει.

Στο ίδιο μοτίβο για τον ΟΦΗ και το δεύτερο σετ.

Προηγήθηκε με 15-18 και 20-21 με τον Σικούκου, ενώ είχε σετ-μπολ στο 23-24, αλλά αυτοκτόνησε. Ο Σικούκου κάρφωσε άουτ στην κρίσιμη φάση και ο έμπειρος Γιορντάνοφ έδωσε τη νίκη στο Μίλωνα με 27-25, σε ένα σετ που ο ΟΦΗ το έκανε...δώρο στον αντίπαλο του. Κρίμα γιατί ήταν καλύτερος απο τον αντίπαλο του, σε όλο το σετ, αλλά οι παίκτες του, δεν τελείωσαν τις κρίσιμες φάσεις στο φινάλε, για να πάρουν αυτό που άξιζαν στο παιχνίδι.

Μαγική εικόνα το 2-0 υπερ του Μίλωνα, καθώς ο ΟΦΗ και στα δυο σετ, ήταν στην διεκδίκηση τους, αλλά τα ...χάρισε και τα δυο με ολέθρια λάθη στις κρίσιμες φάσεις.
Στο τρίτο σετ, ο ΟΦΗ, βρέθηκε στα...σχοινιά με το 23-19 του Μίλωνα.

Αλλά δεν παράτησε το παιχνίδι. Με εκπληκτικά μπλοκ απο Βαϊόπουλο και Τζάρβις, αλλά και το καλό φλοτ σερβις του Χήρα, έκανε ένα 5-0, βρέθηκε στο σετ-μπολ (23-24) και το πήρε τελικά με το μπλοκ του Αντάμι στο Νανόπουλο (23-25).

Στο τέταρτο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά (10-11), αλλά μετά έπαθε ένα μεγάλο μπλακ-άουτ, με προσωπικά λάθη και έλειψη συγκέντρωσης και ο Μίλωνας με τον εκπληκτικό Γιορντάνοφ, πήρε διαφορά. Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει και ο Μίλωνας πήρε το σετ σχετικά ευκολα με 25-18 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο ΟΦΗ σε ένα ακόμη παιχνίδι έφτασε κοντά, στο να πάρει έστω ένα βαθμό, αλλά πήρε μόνο ένα σετ, απέναντι πάντως σε μια εξαιρετική ομάδα.

Τα σετ: 25-23, 27-25, 23-25, 25-18.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καλιγέρη